EN

Niğde Usulü Çoban Salata

Soğanı tuzlayın ve hafifçe ovalayın, biberi ekleyin. Domatesi ve şekeri ekleyin. Üzüm sirkesi ve zeytinyağını ilave edin. Maydanozla harmanlayarak servis edin...

Gazozlu Kek

Yumurta ve şekeri köpürünceye kadar çırpın. Ardından elediğiniz unu ve gazozu ilave edin. Karışımı tereyağıyla yağladığınız bir kek kalıbına dökün. 180 derecede ısıtılmış fırında ortalama 2..

Bor Söğürmesi

Bor ilçesinde uzun yıllardır üretilen Bor Söğürmesi Niğde yaylalarında yetişmiş Akkaraman ırkı koyunlardan (tercihen bu koyunların 6-9 aylık erkek kuzularından) elde edilen kemikli etlerin hazırlanmasının ardından t..

Niğde Tahinlisi

Özellikle merkez ilçe olmak üzere, Niğde ilinde uzun yıllardır üretimi yapılan ve özellikle Ramazan ayında tüketilen bir fırıncılık ürünüdür. Sade ve şekerli olmak üzere iki &ccedi..

Niğde Tavası

Toprak ya da bakır fırın tepsisine yağları, ince doğranmış yeşil biber, domates ve sarımsaklar serpiştirilir. En üstüne de kuşbaşı doğranmış koyun etleri yerleştirilir. Tuz, karabiber ve kırmızı pul biber ilave ..

Sütlü Bulgur Çorbası

Bulguru 2 bardak su ile 10-15 dakika iyice pişirin.  Pişen bulgurun üzerine 2 bardak sütü de ilave edip kaynayana kadar karıştırın. ..

Dut (Hamur İşi)

Bütün malzemeler bir kapta karıştırılır. Hamur, kulak memesi yumuşaklığında oluncaya kadar yoğrulur ve yarım saat dinlendirilir.  Dinlenen hamur ç..

Cevizli, Çömlek (Küp) Peynirli Erişte

Büyükçe bir tencerede su iyice kaynatılır ve tuz atılır.   Erişteler bu kaynayan suya salınır.  Erişteler yumuşadığında süzgece alınır ve soğuk sudan geçirilir.  S&..

Şepe

İlk aşama olarak 2 su bardağı suyumuzu derin bir kabın içerisine alıyoruz. Daha sonra tuz..

Presul Pita- Lahana Turşulu Muhacir Böreği

Bir muhacir yemeği olan Presul Pita, özel kurulan lahana turşusu iç harç ile hazırlanan, taş tabanlı fırınlarda pişirilen el açması bir börektir. Har..

Pestil

Fazla yumuşamış, ezilme durumuna gelen meyveler iyice yıkanır ve bakır kevgire alınarak suyu süzdürülür. Sonra el yardımıyla ezilerek çekirdek ve kabukları ayrılır. ..

Mazaklı Köftesi

Öncelikle bulgur ve irmiğimizi bir kaba alıp 3 su bardağı sıcak su ile 1..

Erikli Bamya

Kuşbaşı et yağ içerisinde çevrilirken, ince doğranmış soğanlar ilave edilerek hafif ateşte biraz kavrulur.  ..

Lahana Kapama

Büyükçe bir tencerede lahana yaprakları bütün olarak tuzlu suda haşlanır. Soğuk sudan geçirilerek, süzgece alınır. ..

Paluza

Tüm malzemeler soğukken bulamaç haline getirilir.  Tencere kısık ateşe alınır, topaklandırılmadan karıştırarak pişirilir.  Koyulaşınca göz göz patlamaya başlayacaktır, ateşten alı..

Niğde Kuymağı

Mıhlamamız ..

Elmalı Baklava

Niğde’nin meşhur misket elmasından elmalı lokum üretildi. Kendine has kokusu ve tadı ile dünya çapında tanınan Niğde elmasından Niğde’de bulunan Niğdelioğulları firması elmalı baklava üretti. ..

Elmalı Cezerye

İlk adım elma ve havuçların kabuklarını soyun. Ardından elma ve havuçları rendeleyin. Tencere içerisine alından rendelenmiş ürünlerin üzerine toz şekeri, pekmezi ve suyu ilave edin...

Elmalı Lokum

Niğde’nin meşhur misket elmasından elmalı lokum üretildi. Kendine has kokusu ve tadı ile dünya çapında tanınan Niğde elmasından Niğde’de bulunan Niğdelioğulları firması elmalı lokum üretti. ..

Beyaz Diş Tarhanası

Yayıkta yağı gelinceye kadar çırpılan yoğurt tandırın üstüne oturtulan ve tava denilen en az 1,5 m çapında kalaylı bakır kazanların içine dökülür. Yoğurt çırpılarak ezildiği i&..

Cevizli Bandırma (Şeker Sucuğu)

Tencere içerisine öncelikle şeker, su ve 125 g mısır nişastasını ekleyip iyice karıştırın. Ocağın altını yakıp kısık ateşte karıştırarak şeffaf bir görüntüde ama lokum kıvamına gelene dek pişirin. Ocağı..

Köfter

Niğde Köfteri: Niğde yöresinde yetiştirilen, değişik cinsteki üzümlerin hasat işleminden sonra kaynatılarak şurubunun içerisine koyulaşması için nişasta katılarak yapılan bir pestil türüdü..

Elmalı Dondurma

Niğde Elması ilin genelinde yetiştirilebilmektedir. Kendine özgü tadı ve aroması olan bir tür elma çeşididir. Niğde’nin artık elmasıyla da dondurması var. Elma dondurmasının diğerlerinden hiçbir ..

Patatesli Dondurma

Patates denilince Türkiye'de ilk sırada yer alan ve akla ilk gelen şehir Niğde'de, kızartmalık, haşlama, kumpir ve cips olarak tüketilen patatesin dondurması da var. Patates dondurmasının diğerlerinden hiçbir fark..

Apakla

Bir gece önceden apakla ıslatılır. Islanmış olan apakla hafif diri olacak şekilde haşlanır. Tencerede tereyağında sırasıyla yemeklik doğranmış kuru soğan, domates ve salça üçer dakika kavrulur. &Uu..

Niğde Mavisi

NİĞDE MAVİ PEYNİRİ Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlama yapılır, özel olarak çavdar unu ve buğday unu karışımından yapılmış ekmek mağarada bekletilerek küf..

Niğde Mağara Ateşi (Obruk Kaşarı)

Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlanıp sulu haşlama makinesinde haşlanan teleme 2 kg lık yuvarlak kalıplara dökülerek 7-10 gün mekanik soğuk hava depolarında bekletil..

Niğde Obruk Tulum Peyniri

Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlanıp özel olarak diktirilen koyun veya keçi derisinin içerisine elle veya tulum basma makinesi vasıtasıyla teleme sıkıca deriye ..

Niğde Patatesi

Toprak yapısı ve iklim şartlarının patates üretimi için uygun olmasından dolayı Niğde’de uzun yıllardır patates üretimi yapılmaktadır. Niğde patates ekim alanı ve üretim miktarı..

Niğde Koyun Yoğurdu

Koyun sütünün kendine has tadı ile adından söz ettiren bu lezzeti Niğde'de muhakkak denemelisiniz...

Emir (İmir)

Emir üzümü, sulu, beyaz bir üzüm cinsidir. Beyaz şarap üretiminde yoğun olarak tercih edilir, sofralık olarak pek tercih edilmez. Nevşehir, Kırşehir, Kayseri ve Niğde illerindeki bağlarda yetiştirilm..

Niğde Beyaz Kirazı

Ulukışla ilçesi ve çevresinde yetişen kiraz yurt içinde satılmakta ve ihraç edilmektedir...

Kiraz

Kiraz özellikle Ulukışla ilçesinde yetiştirilen ve ihraç edilen bir kirazdır.  Darboğaz kirazı olarak, Menşe adı ile Coğrafi işaretlenmiştir...

Niğde Elması

Kendine özgü tadı ve aroması olan, Niğde ili ve çevresinde yetişen bir türdür...

Niğde Kapadokya Mağara Peyniri

Nigde ilinin Aktaş beldesinde mağaraların doğal koşullarında 3 – 4 ay olgunlastırılarak üretilen birpeynirdir. Olgunlaştırma sırasında dış yüzeyi önce beyaz, sonra mavi, daha sonra kırmızı küfle ka..

Niğde Kütük Peyniri

Fransız rokfor peynirinden ilham alarak, Larenda Blue Cheese markası ile Avrupai tarzda üretilen peynirler, yerel imkanlar ile peynir üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu farklı lezzetlerde peynirle..