EN

Bor Söğürmesi

MALZEMELER

Kemikli koyun/kuzu eti 1 kg

Kuyruk yağı 100 g

Yeşil sivri biber 180 g

Tuz (tercihen öğütülmüş kaya tuzu) 15 g

Sarımsak 12 adet

Servisi için En az 40 cm lik Pide 4 adet

Servisi için Kuru soğan 4 adet

Bor ilçesinde uzun yıllardır üretilen Bor Söğürmesi Niğde yaylalarında yetişmiş Akkaraman ırkı koyunlardan (tercihen bu koyunların 6-9 aylık erkek kuzularından) elde edilen kemikli etlerin hazırlanmasının ardından taş fırınlarda odun ateşiyle pişirilmesi sonucu elde edilen et yemeğidir.

Et Bor Söğürmesinde kullanılan etin Niğde yaylalarında yetişmiş Akkaraman ırkı koyunlardan tercihen bu koyunların 6-9 aylık erkek kuzularından elde edilmesi ve en az bir gün süreyle dinlendirilmiş olması gerekmektedir.

Sırt/kaburga kısımlarının kemikli etleri özgün bir şekilde işlenerek 0,2-0,5 cm kalınlığında tabakalar haline getirilir.

İnce tabakalar haline getirilmiş etlerin üzerinde bıçak veya satırla yaklaşık 0,5 cm aralıkta kanallar açılması pişmiş etin yumuşak olması açısından önemlidir.

Kuyruk yağı Bor Söğürmesinde koyunlardan elde edilen kuyruk yağları kullanılmalıdır. Pide Söğürme servisi sırasında kullanılacak pide yaklaşık 40-60 cm çapında ve fırından yeni çıkmış olmalıdır.

Etli kısımlar ise ince tabakalar oluşturacak şekilde kesildikten sonra satırın düz yüzeyi ile dövülerek düzleştirilir. İnce tabakalar haline getirilmiş etlerin üzerinde bıçak veya satırla yaklaşık 0,5 cm aralıklarla kanallar oluşacak şekilde çizikler açılır.

Bu şekilde hazırlanan etler tek tek tuzlanır.

Kuyruk yağı kuşbaşı doğranır.

Tepsiye önce biberler dizilir. Sarımsaklar ilave edilir ve biberlerin üzerine tepsiyi kapatacak şekilde tuzlanmış etler yerleştirilir.

Daha sonra etlerin üzerine kuşbaşı doğranmış kuyruk yağları ve tuz serpiştirilerek tepsi fırına verilmeye hazır hale getirilir.

Pide için kullanılan fırına yerleştirilir. Odun ateşinde 35-45 dakika süreyle pişirilir.

Fırına sürülen tepsi kuyruk yağları eridiği ve et yüzeyi pembeleştiği zaman (yaklaşık 10-15 dk. sonra) çıkartılıp et dilimleri ters çevrilerek alt yüzeylerinin de kızarması sağlanır.

Yeniden fırına sürülen tepsi 10-15 dakika sonra tekrar çıkartılarak et dilimleri bir kez daha alt üst edilir.

Son kez fırına sürülen tepsi içeriği 5-10 dakika daha pişirilir. Et yüzeyi kırmızı renk alınca pişirme işlemine son verilir.

Fırından çıkarılan Bor Söğürmesi pişirildiği tepsi içerisinde sıcak pide ve kuru soğan ile servis edilir.

Paylaş