EN

Niğde Tahinlisi

MALZEMELER

660 g buğday unu
360 g su
15 g maya
15 g tuz
(ile hazırlanmış yaklaşık 1 kg mayalanmış hamur ile),
1 kg tahin
Yalnızca şekerli Niğde Tahinlisi için 400 g pancar şekeri

Özellikle merkez ilçe olmak üzere, Niğde ilinde uzun yıllardır üretimi yapılan ve özellikle Ramazan ayında tüketilen bir fırıncılık ürünüdür. Sade ve şekerli olmak üzere iki çeşittir.
Yapımı ustalık gerektiren Niğde Tahinlisi kendine has üretim tarzı ile Niğde ili ile ünlenmiştir. Niğde Tahinlisi yapımında kullanılacak hamur, ürünün üretim tekniğine uygun olarak kol üzerinde çevrilerek açılır, tahin ve şeker elle hamur üzerine yayılır ve yine üretim tekniğine uygun olarak elle sarılarak pişmeye hazır hale getirilir. Niğde Tahinlisi üretiminde, hamurun yoğrulması dışındaki tüm işlemler makine kullanılmadan el ile yapılır.

Niğde Tahinlisi yapımında kullanılacak şeker, şeker pancarından üretilmelidir. Sade ve şekerli her iki çeşit Niğde Tahinlisi de odunlu, gazlı veya elektrikli fırında pişirilebilir.

Her dört Niğde Tahinlisine 1 kg mayalı hamur denk gelecek şekilde istenilen miktarda hamur hazırlanır.

Hamur yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra parçalara ayrılarak usta mahareti ile kol üzerinde çevrilerek savan şeklinde açılır.

Savan şeklinde açılan hamurun üzerine tahin dökülerek yayılır.

Niğde Tahinlisi şekerli yapılacaksa bu aşamada yaklaşık 100 g şeker tahinin üzerine serpilir.

Üzerine tahin dökülmüş hamur rulo şeklinde sarılarak 30-40 dk dinlenmeye bırakılır.

Ardından rulo haline getirilmiş ürün kendi etrafında dolanarak daire şekline getirilir ve yaklaşık 30 dk dinlenmeye bırakılır.

Bu işlemlerden sonra her bir rulo 350-400 g ağırlığında olur.

Dinlenme işlemi tamamlandıktan sonra sade Niğde Tahinlisi oval, şekerli Niğde Tahinlisi yuvarlak olacak şekilde 1 cm kalınlığında açılarak 180 °C’de odunlu, gazlı veya elektrikli fırında yaklaşık 20 dakika pişirilir.

Paylaş