EN

Yufka Ekmek

UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edile..

Köftür

Köftür “Üzümü Lokumu” olarak da tanımlanan, kaynayan üzüm şırasına un ve nişasta ilave edilerek hazırlanan tatlı bir üründ&..

Erişte

Derin bir kapta önce un ortasına çukur açılır ve üzerine yumurta kırılır. İyice birbirine karıştırdıktan sonra sırasıyla zeytinyağı, tuz ve su yavaş yavaş yedirilir. Yoğurulan ve toplana..

Pestil

Fazla yumuşamış, ezilme durumuna gelen meyveler iyice yıkanır ve bakır kevgire alınarak suyu süzdürülür. Sonra el yardımıyla ezilerek çekirdek ve kabukları ayrılır. ..

Sakızlı Elma Reçeli

Elmaları soyup temizledikten sonra tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Su ve şeker karışımıyla birlikte kaynatın. Su iyice azalıp saydamlaştığında limon suyunu ekleyin ve bir taşım daha kaynatın. Ateşten..

Zencefilli Elma Reçeli

Taze zencefil kökünü soyup ince doğrayın. 1 çay bardağı su ile ağzı kapalı bir tencerede 5 dakika kadar kaynatın. Elmaları hafifçe haşladığınız zencefille karıştırın, şeker ilave edin ve k&oum..

Pelver-Ayva Marmelatı

Nevşehir yemeklerinde sıkça ..

Erik Marmelatı

Yıkadığınız erikleri tencereye alın ve üzerini biraz aşacak kadar su ekleyip yumuşayıncaya kadar kaynatın, gerekirse sıcak su ekleyin. İyice yumuşayan meyveleri ateşten alın ve kevgirden geçirin. Elde ettiğini..

Kuru Kayısı Reçeli

Kuru kayısıları 1 gün boyunca bol ılık su içinde şişinceye kadar bekletin. 3 su bardağı su ile toz şekeri orta ateşte karıştırarak kaynatın. Şurup koyulaşmaya başladığında, süzdüğünüz kayıs..

Kuru Üzüm Reçeli

Bölgede b..

Karışık Turşu

Sebzeleri iyice yıkayın ve temizleyin. Ardından lokma büyüklüğünde doğrayın. Tüm malzemeleri alabilecek büyüklükte bir tepsinin içinde üzerine tuz ekleyerek doğradığınız sebzele..

KITIR SALATALIK TURŞUSU

◗ Büyük bir tencerede 2 litre suya tuzu ekleyin ve kaynatın. Ardından soğumaya bırakın.◗ Temizleyip yıkadığınız salatalıkları çatal yardımıyla 10 farklı yerinden delin.◗ Cam kavanoza dikey şekilde yerleştirin..

Elmalı Cezerye

İlk adım elma ve havuçların kabuklarını soyun. Ardından elma ve havuçları rendeleyin. Tencere içerisine alından rendelenmiş ürünlerin üzerine toz şekeri, pekmezi ve suyu ilave edin...

Elmalı Lokum

Niğde’nin meşhur misket elmasından elmalı lokum üretildi. Kendine has kokusu ve tadı ile dünya çapında tanınan Niğde elmasından Niğde’de bulunan Niğdelioğulları firması elmalı lokum üretti. ..

Beyaz Diş Tarhanası

Yayıkta yağı gelinceye kadar çırpılan yoğurt tandırın üstüne oturtulan ve tava denilen en az 1,5 m çapında kalaylı bakır kazanların içine dökülür. Yoğurt çırpılarak ezildiği i&..

Cevizli Bandırma (Şeker Sucuğu)

Tencere içerisine öncelikle şeker, su ve 125 g mısır nişastasını ekleyip iyice karıştırın. Ocağın altını yakıp kısık ateşte karıştırarak şeffaf bir görüntüde ama lokum kıvamına gelene dek pişirin. Ocağı..

Köfter

Niğde Köfteri: Niğde yöresinde yetiştirilen, değişik cinsteki üzümlerin hasat işleminden sonra kaynatılarak şurubunun içerisine koyulaşması için nişasta katılarak yapılan bir pestil türüdü..

Ürgüp Muskası (Ürgüp Tatlısı & Doğal Baklava)

Üzümlü Pestil içerisinde fındık ezmesi ve ceviz içi ile lezzetlendirilip muska halinde satılan bu ürün ÜRGÜP 'ün simgelerinden biri olmayı başarmıştır. Ürgüp'e gelindiğinde ..

Avanos Küp Peyniri - Nevşehir Çömlek Peyniri

Nevşehir’in Coğrafi işaret tescili Avanos çömleği yemeklerin pişirilmesinde, ü..

Acılı (Kış Hazırlığı ve Kahvaltılık)

Sofralarında doğal ürünleri tüketmeyi tercih eden ..

Emir Üzümü Pekmezi

Türk Gıdası olarak bilinen pekmez, bağcılığın gelişmiş olduğu Nevşehir..

Menemenlik Karışım Sos

Kış aylarında üretimi gerçekleştirilmeyen ve yaz aylarındaki gibi lezzetli ürünleri hazırlayabilmek için, yazın bolca bulunan Nevşehir Çanak dom..

Gilaburu Turşusu

Viburnum opulus (L.) Caprifoliaceae ailesine ait bir bitkidir. Halk ağzında gilaburu, girabolu, girabulu, gilabulu gibi isimlerle de anılmaktadır. Kırmızı meyveleri olan gilaburu, sonbahar aylarında toplanılarak ..

Köpük Helva

Osmanlı Saray Mutfağından miras niteliğinde olan Köpük Helva, günümüzde de tüketimi devam etmektedir. Köpük helva şeker, çöven otu (çöğen) ve sudan oluşmaktadır. İlk..

Süpürge Pekmezi

Süpürge pekmezi adını ocakta süpürge ile karıstırılarak kaynatılmasından almaktadır. Üzüm şırasına karpuz suyu, yogurt ve yumurta katılması ile hazırlanan, karıstırılarak beyazlatılan, koyu kıvamlı N..

Derinkuyu Çilek Reçeli

Coğrafi işaret başvurusu yapılmış Derinkuyu çileğinin reçelidir. Derinkuyu ilçesinin toprak yapısı ve rakımı bu çileğe benzersiz lezzetini ve aromasını kazandırmaktadır...

Sızgıt

Kış aylarına hazırlık için geleneksel yöntemlerle muhafaza edilen kavrulmuş ettir. Çömleklere basılarak bekletilen sızgıt, yufka ekmek arasında taze soğan ve çömlek peynir eklenerek yapılan d&u..