EN

Ayvalı Bademli Pilav

Osmanlı Sarayında, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasına kadar Nevşehirliler Matbah-ı Amire’de (Saray Mutfağı) hakimdi.  Osmanlı Muftağı’nda 1840’la..

Patatesli Bulgur Pilavı

Soğan ve patatesleri tereyağında ve kısık ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar kavurun. Rendelediğiniz domatesi ve salçayı ekleyin, kısa bir süre karıştırın. Ardından bulguru, pul biberi, tuzu ve suyu ekleyin. ..

Paşa Pilavı

Tencerede erittiğiniz yağda kuzu etini kavurun. Ardından bir bardak kaynar su ilave edin ve yumuşayana kadar pişirmeye bırakın. Et piştikten sonra nohudu, kuru üzümü ve pekmezi ilave edin, karıştırın. ..

Mantarlı Bulgur Pilavı

Bulguru ayıklayıp yıkadıktan sonra kenarda bekletin. Mantarları temizleyin. Sahanda mantarları iki kaşık yağla kavurun. İçerisine ince kıyım taze soğanın yeşil kısımlarını ekleyip ocağın altını kapatın. Kenarda bek..

Mercimekli Nohutlu Bulgur Pilavı

Kuru soğanları yemeklik doğrayın ve tencerede yağ ile kavurun. Yıkanmış bulgurları tencereye ekleyin. 2 dakika sonra haşlanmış mercimeği ekleyin ve kavurma işlemine devam edin. Haşlanmış nohudu da pilava ekleyip t..

Domatesli Pirinç Pilavı

Tereyağını bir pilav tenceresine alın ve rendelediğiniz domatesleri, şekerle birlikte kavurun. Pirinci, nişastası gidinceye kadar soğuk suda yıkayın, süzdükten sonra tencereye ekleyin ve karıştırın. Sıcak et suy..

Patlıcanlı Buğday Pilavı

Soğanı ve havucu sıvı yağda kavurun. Tatlı kırmızı biberi ve patlıcanı ekleyin, birlikte kavurun. Ardından bir gece önceden sıcak su ile ıslatılmış buğdayı ve suyunu ekleyin. Baharatları ilave edin ve karıştı..

Şekerli Pirinç Pilavı

Yıkanmış pirinci ve tuzu kaynattığınız suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika pirinç yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından tel süzgeçten süzün ve başka bir tencerede erittiğiniz tereyağı ile pirinç..

Kırşehir Kürt Pilavı

Kuzu inciği soğan, havuç ve defne yaprağı ile 2,5 saat pişirin. İnciğin suyundan bulgur pilavını yapın. Pişirdiğiniz inciği bulgur pilavının üzerine koyup servis edin...