EN

Peravi “tık tık mantı”

Unu, yumurtaları suyu ve tuzu büyükçe bir kaba alın, sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Yumurta büyüklüğünde bezelere ayırın. 10 dakika kadar dinlendirin ve bezeleri açın. ..

Ayvalı Bademli Pilav

Osmanlı Sarayında, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasına kadar Nevşehirliler Matbah-ı Amire’de (Saray Mutfağı) hakimdi.  Osmanlı Muftağı’nda 1840’la..

Patatesli Bulgur Pilavı

Soğan ve patatesleri tereyağında ve kısık ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar kavurun. Rendelediğiniz domatesi ve salçayı ekleyin, kısa bir süre karıştırın. Ardından bulguru, pul biberi, tuzu ve suyu ekleyin. ..

Paşa Pilavı

Tencerede erittiğiniz yağda kuzu etini kavurun. Ardından bir bardak kaynar su ilave edin ve yumuşayana kadar pişirmeye bırakın. Et piştikten sonra nohudu, kuru üzümü ve pekmezi ilave edin, karıştırın. ..

Rosnisi

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kapta yoğurun ve özdeş bir hamur haline getirin. Yumruk büyüklüğünde bezelere ayırın ve ortalama 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Dinlenen bezeleri 1 cm kalınlığınd..

Kayseri Mantısı

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kaba alıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 2 bezeye ayırın ve üzerini örtüp yarım saat kadar dinlenmeye bıra..

Mantarlı Bulgur Pilavı

Bulguru ayıklayıp yıkadıktan sonra kenarda bekletin. Mantarları temizleyin. Sahanda mantarları iki kaşık yağla kavurun. İçerisine ince kıyım taze soğanın yeşil kısımlarını ekleyip ocağın altını kapatın. Kenarda bek..

Erişte

Derin bir kapta önce un ortasına çukur açılır ve üzerine yumurta kırılır. İyice birbirine karıştırdıktan sonra sırasıyla zeytinyağı, tuz ve su y..

Mercimekli Nohutlu Bulgur Pilavı

Kuru soğanları yemeklik doğrayın ve tencerede yağ ile kavurun. Yıkanmış bulgurları tencereye ekleyin. 2 dakika sonra haşlanmış mercimeği ekleyin ve kavurma işlemine devam edin. Haşlanmış nohudu da pilava ekleyip t..

Domatesli Pirinç Pilavı

Tereyağını bir pilav tenceresine alın ve rendelediğiniz domatesleri, şekerle birlikte kavurun. Pirinci, nişastası gidinceye kadar soğuk suda yıkayın, süzdükten sonra tencereye ekleyin ve karıştırın. Sıcak et suy..

Patlıcanlı Buğday Pilavı

Soğanı ve havucu sıvı yağda kavurun. Tatlı kırmızı biberi ve patlıcanı ekleyin, birlikte kavurun. Ardından bir gece önceden sıcak su ile ıslatılmış buğdayı ve suyunu ekleyin. Baharatları ilave edin ve karıştı..

Şekerli Pirinç Pilavı

Yıkanmış pirinci ve tuzu kaynattığınız suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika pirinç yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından tel süzgeçten süzün ve başka bir tencerede erittiğiniz tereyağı ile pirinç..

Kırşehir Kürt Pilavı

Kuzu inciği soğan, havuç ve defne yaprağı ile 2,5 saat pişirin. İnciğin suyundan bulgur pilavını yapın. Pişirdiğiniz inciği bulgur pilavının üzerine koyup servis edin...

Yağ Mantısı

Ilık suyun içinde maya ve şekeri karıştırıp mayalanması için 5 dakika bekleyin. Mayalı suya, yumurtayı, zeytinyağını, yoğurt ve tuzu karıştırın. Un ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun. ..

Kabak Çekirdekli Erişte

Nevşehir ilinin tüm ilçe,kö..

Tepsi Mantısı

Yumurta, su ve tuzu karıştırın. Unu geniş bir kaseye elekten geçirerek alın. Üzerine yumurtalı karışımı ekleyin ve pütürsüz sert bir hamur elde edene kadar yoğurun. 30 ile 45 dakika aras..

Peravu Mantı

Öncelikle un, su ve tuzu alıp olabildiğince sert olana kadar yoğurun. Daha sonra en az yarım saat dinlendirin. Dinlenen hamuru oklava yardımıyla açın. Açtığınız hamuru küçük kar..

Muhacir Mantısı (Macir Mantısı)

Muhacir mantısı çayın yanında yenildiği gibi üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek öğünlerde yemek olarak da yenilmektedir. Mustafapaşa yerlisi olan "Ülkiye Ak" muhacir mantısının yeni evlilere ..

Cevizli, Çömlek (Küp) Peynirli Erişte

Büyükçe bir tencerede su iyice kaynatılır ve tuz atılır.   Erişteler bu kaynayan suya salınır.  Erişteler yumuşadığında süzgece alınır ve soğuk sudan geçirilir.  S&..

Kesme Mantı

Su, un ve tuz bir kapta yoğrulur ve sert bir hamur haline getirilir.  Hamur beze haline getirilir.&..

Erişte

Derin bir kapta önce un ortasına çukur açılır ve üzerine yumurta kırılır. İyice birbirine karıştırdıktan sonra sırasıyla zeytinyağı, tuz ve su yavaş yavaş yedirilir. Yoğurulan ve toplana..

Makoroni

Un, su, tuz ve yumurtaları birlikte yoğurun, özdeş bir hamur elde edin. ◗ Yumruk büyüklüğünde bezelere ayırın ve ortalama 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın. ◗ Dinlenen bezeleri ortalama 2 mm kalı..

Cirgindiş

Büyük bir tencerede tavuğu iyice haşlayın. Daha sonra tiftikleyin. Yoğurma kabına un tuz ve alabildiğince suyu ekleyin, kulak memesi kıvamına gelecek kadar yoğurun. Bu işlem bittikten sonra bezeler yapın ve un d..

Zerdelli Pilav

Zerdelli (Zerdalili) Pilav da yörenin eşlikçi yemeklerindendir. Hem düğünde çıkarılıyor hem de ırgatlara veriliyor. HAZIRLANIŞI &..

Çeteneli Makarna

Hem günlük yemek olarak yapılıp yenilen hem de ırgata verilen Çeteneli Makarna adına rağmen çetene yerine cevizle de yapılabiliyor. • Makarnayı tuzlu suda on-on beş dakika kaynatın.• ..