EN

Peravi “tık tık mantı”

Unu, yumurtaları suyu ve tuzu büyükçe bir kaba alın, sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Yumurta büyüklüğünde be..
incele

Ayvalı Bademli Pilav

Osmanlı Sarayında, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasına kadar Nevşehirliler Matbah-ı Amire..
incele

Patatesli Bulgur Pilavı

Soğan ve patatesleri tereyağında ve kısık ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar kavurun. Rendelediğiniz domatesi ve salçayı ekleyin, kısa bir s&..
incele

Paşa Pilavı

Tencerede erittiğiniz yağda kuzu etini kavurun. Ardından bir bardak kaynar su ilave edin ve yumuşayana kadar pişirmeye bırakın. Et piştikten ..
incele

Rosnisi

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kapta yoğurun ve özdeş bir hamur haline getirin. Yumruk büyüklüğünde bezelere ayırın ve ortalam..
incele

Kayseri Mantısı

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kaba alıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru ..
incele

Mantarlı Bulgur Pilavı

Bulguru ayıklayıp yıkadıktan sonra kenarda bekletin. Mantarları temizleyin. Sahanda mantarları iki kaşık yağla kavurun. İçerisine ince..
incele

Erişte

Derin bir kapta önce un ortasına çukur açılır ve üzerine yumurta kırılır.
incele

Mercimekli Nohutlu Bulgur Pilavı

Kuru soğanları yemeklik doğrayın ve tencerede yağ ile kavurun. Yıkanmış bulgurları tencereye ekleyin. 2 dakika sonra haşlanmış mercimeği ekle..
incele

Domatesli Pirinç Pilavı

Tereyağını bir pilav tenceresine alın ve rendelediğiniz domatesleri, şekerle birlikte kavurun. Pirinci, nişastası gidinceye kadar soğuk suda yıkayın,..
incele

Patlıcanlı Buğday Pilavı

Soğanı ve havucu sıvı yağda kavurun. Tatlı kırmızı biberi ve patlıcanı ekleyin, birlikte kavurun. Ardından bir gece önceden sıcak su ile..
incele

Şekerli Pirinç Pilavı

Yıkanmış pirinci ve tuzu kaynattığınız suya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika pirinç yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından tel süzgeçt..
incele

Kırşehir Kürt Pilavı

Kuzu inciği soğan, havuç ve defne yaprağı ile 2,5 saat pişirin. İnciğin suyundan bulgur pilavını yapın. Pişirdiğiniz inciği bulgur pil..
incele

Yağ Mantısı

Ilık suyun içinde maya ve şekeri karıştırıp mayalanması için 5 dakika bekleyin. Mayalı suya, yumurtayı, zeytinyağını, yoğurt ve tuzu ka..
incele

Kabak Çekirdekli Erişte

Nevşehir ilinin t&..
incele

Tepsi Mantısı

Yumurta, su ve tuzu karıştırın. Unu geniş bir kaseye elekten geçirerek alın. Üzerine yumurtalı karışımı ekleyin ve pütü..
incele

Peravu Mantı

Öncelikle un, su ve tuzu alıp olabildiğince sert olana kadar yoğurun. Daha sonra en az yarım saat dinlendirin. Dinlenen hamuru oklava ya..
incele

Muhacir Mantısı (Macir Mantısı)

Muhacir mantısı çayın yanında yenildiği gibi üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek öğünlerde yemek olarak da yenilmektedir...
incele

Cevizli, Çömlek (Küp) Peynirli Erişte

Büyükçe bir tencerede su iyice kaynatılır ve tuz atılır.   Erişteler bu kaynayan suya salınır.  Erişteler yum..
incele

Kesme Mantı

Su, un ve tuz bir kapta yoğrulur ve sert bir hamur haline getirilir. 
incele

Erişte

Derin bir kapta önce un ortasına çukur açılır ve üzerine yumurta kırılır. İyice birbirine karıştırdıktan sonra sıras..
incele

Makoroni

Un, su, tuz ve yumurtaları birlikte yoğurun, özdeş bir hamur elde edin. ◗ Yumruk büyüklüğünde bezelere ayırın ve ortalama 15..
incele

Cirgindiş

Büyük bir tencerede tavuğu iyice haşlayın. Daha sonra tiftikleyin. Yoğurma kabına un tuz ve alabildiğince suyu ekleyin, kulak memesi kıvamı..
incele

Zerdelli (Zerdalili) Pilav

Zerdelli (Zerdalili) Pilav da yörenin eşlikçi yemeklerindendir. Hem düğünde çıkarılıyor hem de ırgatlara veriliyor..
incele

Çedeneli Makarna

Hem günlük yemek olarak yapılıp yenilen hem de ırgata verilen Çeteneli Makarna adına rağmen çetene yerine cevizle de yapılabiliyor.
incele