EN

Nevzine

Nevzine tatlısı için öncelikle şerbeti için, su, şeker kaynamaya bırak.   ..

Kayseri Mantısı

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kaba alıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 2 bezeye ayırın ve üzerini örtüp yarım saat kadar dinlenmeye bıra..

Etli Yaprak Sarması

Yapraklar taze ise kaynar suda 1-2 dakika haşlayın. Salamura yaprak kullanacaksanız üzerine kaynar su döküp birkaç kez suyunu değiştirip tuzu &cc..

Pöç Çorbası

Dana Pöç eti önce iyice temizlenene kadar yıkanır. Gerekirse 2 saat tuzlu ve sirkeli suyun içerisinde bırakın ardından bol su ile tekrar yıkayınız. Dana ilikli kemiği, defne yaprağını, kuru soğanı ..

Kete

Maya, süt, sıvıyağ ve tuz karıştırma kabına alınır. Kontrollü olarak un ilave edilir. Yumuşak bir hamur elde edilir. ..

Kağıtta Pastırma

Yağlı kağıdın ortasına önce halka doğranmış domatesleri üzerine pastırmaları yayın. Pastırmanın üzerine ise dilimlenmiş olan yeşil biber ile limonu ilave edin. En üste bir tutam maydanoz ilave edip yağ..

Börek Çorbası

İlk olarak tencereye yağ ve salçaları koyarak soteliyoruz. Soteledikten sonra kaynar suyumuzu koyuyoruz. ..

Yağ Mantısı

Ilık suyun içinde maya ve şekeri karıştırıp mayalanması için 5 dakika bekleyin. Mayalı suya, yumurtayı, zeytinyağını, yoğurt ve tuzu karıştırın. Un ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun. ..

Fırın Ağzı

Kuzu pirzola; ..

Develi Cıvıklısı

Mayayı ılık suda erittikten sonra un ve tuz ekleyerek yumuşak bir hamur yoğurun. Hamuru en az 45 dakika ile 1 saat arası mayalandırın. Et hariç diğer tüm sebzeleri ince ince kıyıp geniş bir kaba alın. ..

Sucuklu Köfte

Kıyma ve kuyruk yağı kıyma makinasından iki kez geçirilir.  Bir kapta kıyma, baharatlar ve sarımsak birleştirilir ve 3-4 dakika kadar, tüm malzemeler k..

Tepsi Mantısı

Yumurta, su ve tuzu karıştırın. Unu geniş bir kaseye elekten geçirerek alın. Üzerine yumurtalı karışımı ekleyin ve pütürsüz sert bir hamur elde edene kadar yoğurun. 30 ile 45 dakika aras..

Çiriş

Zeytinyağını alıp ısıtırız üzerine soğanı alıp kavurulur.  Domates salçasını koyup kavurmaya devam edilir...

Kıymalı Yağlama

Hamuru için;  Çukur bir kabın içine un koyulup ortası havuz yapılır. İçerisine maya, tuz, yağ, su koyarak kulak memesi yumuşaklığı alana kadar yoğ..

Patlıcan Kovalama

Öncelikle patlıcanları közleyin. Bu sırada kuşbaşı etleri yağda kavurun. Etler kavrulduktan sonra yemeklik doğradığınız soğanı ekleyip kavurmaya deva..

Osmanlı Sucuğu (Varyanta Sucuk)

Kayseriden Osmanlı Sucuğu (Varyanta Sucuk) İç Kıyması dana kaburga bölgesinden etin çekilmiş ham hali ve d..

Sucuk İçi

Kıymanın içine öncelikle havanda ezilen sarımsakları ve baharatları ekleyin. Baharatlı kıymayı iyice yoğurun. Minimum 4 saat dinlendirin. Dinlendirdiğiniz kıymalı karışımı porsiyonlayarak buzdolabı poş..

Pöç Tandır

Pöçleri genişçe bir tencereye alın. 4 litre su ilave edin. Tuz ve karabiberi ilave edip ocakta kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca üzerinde oluşan köpükleri alın. Tenc..

Çemensiz Pastırma

Kayseri’li ustaların maharetli ve işbilir ellerinden çıkan ve Erciyes Dağı’ndan gelen esintiyle doğal yollarla kurutulan eşsiz çemensiz pastırma. Pastırmada çemen tercih etmeyenlerin vazge&cc..

Emir (İmir)

Emir üzümü, sulu, beyaz bir üzüm cinsidir. Beyaz şarap üretiminde yoğun olarak tercih edilir, sofralık olarak pek tercih edilmez. Nevşehir, Kırşehir, Kayseri ve Niğde illerindeki bağlarda yetiştirilm..

Katmer

Derin bir kapta un, su, yumurta ve tuz hamur haline gelene dek karıştırılır.   4 eşit bezeye ayrılan hamurun içerisine tereyağ ve sıvıyağ karışımını sürerek katlayın, tekrardan merdane ile açı..

Gilaburu Turşusu

Viburnum opulus (L.) Caprifoliaceae ailesine ait bir bitkidir. Halk ağzında gilaburu, girabolu, girabulu, gilabulu gibi isimlerle de anılmaktadır. Kırmızı meyveleri olan gilaburu, sonbahar aylarında toplanılarak ..

Pastırma

Pastırmayı ilk yapanlarının Türkler olduğunu ve Türklerin Orta Asya’dan göçü ile birlikte Anadolu ve Avrupa’da yapılmaya başlamıştır. Eski Türklerde at üzerind..