EN

Nevzine

Nevzine tatlısı için öncelikle şerbeti için, su, şeker kaynamaya bırak.   ..

Kayseri Mantısı

Un, yumurta, tuz ve suyu bir kaba alıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 2 bezeye ayırın ve üzerini örtüp yarım saat kadar dinlenmeye bıra..

Testi Kebabı

Nevşehir’de, tescilli Avanos Çömleğinde hazırlanan coğr..

Çullama

Tavuk eti haşlanır. Haşlanan tavuk etleri didilir. Un sıvıyağı ile pembeleşinceye kadar kavrulur ve soğumaya bırakılır. Kavrulan unun ne çok yanık ne çok beyaz olması istenir. Un soğuyunca 8 ..

Bor Söğürmesi

Bor ilçesinde uzun yıllardır üretilen Bor Söğürmesi Niğde yaylalarında yetişmiş Akkaraman ırkı koyunlardan (tercihen bu koyunların 6-9 aylık erkek kuzularından) elde edilen kemikli etlerin hazırlanmasının ardından t..

Aksaray Tahinlisi

Hamur için tüm malzemeleri karıştırıyoruz.  Yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz...

Niğde Tahinlisi

Özellikle merkez ilçe olmak üzere, Niğde ilinde uzun yıllardır üretimi yapılan ve özellikle Ramazan ayında tüketilen bir fırıncılık ürünüdür. Sade ve şekerli olmak üzere iki &ccedi..

Develi Cıvıklısı

Mayayı ılık suda erittikten sonra un ve tuz ekleyerek yumuşak bir hamur yoğurun. Hamuru en az 45 dakika ile 1 saat arası mayalandırın. Et hariç diğer tüm sebzeleri ince ince kıyıp geniş bir kaba alın. ..

Şerbetli Pide

Bütün malzemeler karıştırılıp yoğurularak, ele yapışmayan kıvamda bir hamur elde edildiğinde üzeri nemli bir bez örtülerek mayalanması için yarım saat dinlendirilir. Mayalanan hamur, 5 parça..

İnceelek Tatlısı

Şeker, su ve limon karıştırılarak 7-8 dakika kıvam alana kadar kaynatılır ve şerbet soğumaya bırakılır.  Un harici bütün ..

Kabak Çekirdeği

Nevşehir ilinin tüm ilçe, köy ve kasabalarında yetiştirilen coğrafi işaretli bir üründür. Kabak ..

Kıymalı Yağlama

Hamuru için;  Çukur bir kabın içine un koyulup ortası havuz yapılır. İçerisine maya, tuz, yağ, su koyarak kulak memesi yumuşaklığı alana kadar yoğ..

Nevşehir Simidi

Nevşehir Simidi, üretim metodu ve dış görünüşü klasik simitten farklı olan,..

Çirleme

Kayısı kurusu az su ile haşlanır. Tencereye sıvıyağ ve salça konulur üzerine soğanlar ince ince kıyılır yağda pembeleştirilir. Et ilave edilir ve biraz pişirilir. Önceden haşlanmış nohut ilave edilerek pişiri..

Höşmerim (Kırşehir Usulü)

Bir miktar süt, yumurta ve tuzu iyice çırpılır.Sonrasında geri kalan sütü ilave edilir alabildiğince un katılarak kek hamuru kıvamında bir hamur yapılır. Tereyağı ve sıvıyağ tavada eritilir karış..

Ayva Borani

Ayvalar yıkanır ince ince elma dilim şeklinde dilimlenir. Tencerede yağ ve salça eritilir, soğanlar ince ince doğranır pembeleşinceye kadar kavrulur.Etler ilave edilerek soğanla beraber biraz pişirilir. Üst&..

Kiraz

Kiraz özellikle Ulukışla ilçesinde yetiştirilen ve ihraç edilen bir kirazdır.  Darboğaz kirazı olarak, Menşe adı ile Coğrafi işaretlenmiştir...

Katmer

Derin bir kapta un, su, yumurta ve tuz hamur haline gelene dek karıştırılır.   4 eşit bezeye ayrılan hamurun içerisine tereyağ ve sıvıyağ karışımını sürerek katlayın, tekrardan merdane ile açı..

Köpük Helva

Osmanlı Saray Mutfağından miras niteliğinde olan Köpük Helva, günümüzde de tüketimi devam etmektedir. Köpük helva şeker, çöven otu (çöğen) ve sudan oluşmaktadır. İlk..

Kaymaklı Çöreği

Çöreklere ‘evangelistries’ denirdi. Toprak kapta ve tandır üzerinde pişirilirdi. Kaymak..

Pastırma

Pastırmayı ilk yapanlarının Türkler olduğunu ve Türklerin Orta Asya’dan göçü ile birlikte Anadolu ve Avrupa’da yapılmaya başlamıştır. Eski Türklerde at üzerind..