EN

Testi Kebabı

MALZEMELER

1 kg kuzu but veya dana eti kuşbaşı – orta küp doğranmış

250 g arpacık soğan – soyulmuş, bütün

8 diş sarımsak – soyulmuş bütün

4 adet domates – orta küp doğranmış

4 adet yeşil sivri biber – orta küp doğranmış

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

250 ml su

50 ml sıvıyağ

Testiyi kapamak için:

250 g un

120 ml su

Nevşehir’de, tescilli Avanos Çömleğinde hazırlanan coğrafi işaretli bir yemektir. Rivayete göre Kapadokya bölgesinden geçen bir kervan fakir bir ailenin evinde konaklamak zorunda kalmıştır. Evin hanımı misafirperverliğini göstermek için bir tane kuzuyu keser. Evde bulunan geniş bir testiye sebzelerle beraber koyar, tandırda pişirir ve misafirlere ikram eder. Misafirler bu lezzeti çok sever ve testinin yemeklerin pişirilmesinde kullanımı, böylelikle yaygınlaşmıştır. 

Avanos ili çanak ve çömlek yapımında önemli bir merkezdir. Avanos Çömleği coğrafi işaret almış, tescilli bir üründür. Avanosta çömlek üretimi yapılan atölyeler aynı zamanda depolama, sergileme, ulusal-uluslararası pazarlara yapılan toptan ve perakende satışların yapıldığı mekânlardır. Hem çömlek üretiminin geleneksel yöntemlerle devam ettirildiği hem de sergi ve satışın yapıldığı bu ev atölyelerinin farklı bir yere taşınmasına gerek duyulmamış, fiziksel özgünlüğü turistik bir değer olarak korunmuştur. Çömleğin kullanıldığı bir alan ise yemeklerin hazırlnaması ve servisidir. Ağ pakla, güveçte tandır çorbası ve testi kebabı çömleğin en sık kullanıldığı yemeklerdir.

Nevşehir-Avanos Testi kebabının ilk hazırlanışı rivayete göre şu şekildedir: İpek ve baharat yolu üzerinde bulunan Kapadokya bölgesinden geçen bir kervan fakir bir ailenin evinde konaklamak zorunda kalmıştır. Evin hanımı misafirperverliğini göstermek ve onları güzel ağırlamak için, bir tane olan kuzuyu keser. Evde bulunan geniş bir testiye sebzelerle beraber koyar, tandırda pişirir ve misafirlere ikram eder. Misafirler bu lezzeti çok sever ve testinin yemek pişirilmesinde kullanılması böylece yayılmıştır.

HAZIRLANIŞI:

Tüm malzemeleri önce bir kapta karıştırın.

Karışımı testiye doldurun, ağzını alüminyum folyo ile kapatın.

160 derece fırında 3 saat pişirin.

Un ve suyu hamur haline getirin.

Testinin ağzından alüminyum folyoyu çıkartın ve hazırladığınız hamuru kapatın.

200 derece fırında 20 dakika daha pişirin.

Testinin ağzındaki hamuru açarak bir tabağa dökün.

Sıcak servis edin.

Paylaş