EN

Aksaray Tahinlisi

Hamur için tüm malzemeleri karıştırıyoruz.  Yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz...

Yufka Ekmek

UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edile..

Damar Çorbası

Kemik suyu yaparken iri iri kuşbaşı şeklinde doğradığınız damarları ekleyip, yumuşayıncaya kadar haşlayın. Yumuşadıktan sonra damarları çıkarıp kaseye ekleyin. Çorbanın sosunu hazırlayıp güzelce karıştı..

Aksaray Tava

Domates, kırmızı kapya biber, yeşil biber ve sarımsak tavanın içine doğranıp karıştırılır. Üzerine bolca et ve baharatlar konularak güzelce harmanlanarak yedirilir. Üzerine tereyağı parçaları ..

Kelle Paça Çorbası

Kelle ve paçaları tencereye ekleyin. Bir miktar su ekleyerek bir taşım haşlayın, sonra suyu süzün. Tekrar haşlama yapmak için üzerini 2-3 parmak geçecek şekilde suda 3-4 saat haşlamaya ..

Şerbetli Pide

Bütün malzemeler karıştırılıp yoğurularak, ele yapışmayan kıvamda bir hamur elde edildiğinde üzeri nemli bir bez örtülerek mayalanması için yarım saat dinlendirilir. Mayalanan hamur, 5 parça..

İnceelek Tatlısı

Şeker, su ve limon karıştırılarak 7-8 dakika kıvam alana kadar kaynatılır ve şerbet soğumaya bırakılır.  Un harici bütün ..

Sac Böreği

Un, su ve tuzu kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun. 4 saat serin bir yerde dinlendirin. Oklava yardımıyla incecik açın. İstenirse yuvarlak açılan hamurun bir tarafına iç harcı koyun...

Sıkma

Un, su ve tuzu kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun. 4-5 saat serin bir yerde dinlendirin. Yufka ekmeklik hamurunu açın. Sacın üzerinde bir tarafını pişirin. Tandırın içine evirge&..

Kömbe

Patatesleri haşlayın. İyice ezin. Tüm malzemeleri bir kabın içinde yoğurun. Cıvık bir hamur elde edin. Akşamdan sabaha kadar mayalandırın (12 saat). Tepsiyi yağlayın, bir parmak kalınlı..

Gelveri Tava

İlk olarak etimizi ve kuyruk yağımızı tuz karabiber ve sıvıyağ ile harmanlıyoruz. Ardından ayranımızı da ekleyip 2 saat kadar marine ediyoruz.  ..

Gül Dolması

İç harcı bulgur, pirinç, soğan, sarımsak, z.yağ, pul biber, tuz karıştırılır. Bir gülün içine bir çay kaşığı iç harcı konulur. Gülün üstüne z.yağı ve tereyağ eklenip gü..

Köpük Helva

Osmanlı Saray Mutfağından miras niteliğinde olan Köpük Helva, günümüzde de tüketimi devam etmektedir. Köpük helva şeker, çöven otu (çöğen) ve sudan oluşmaktadır. İlk..