EN

Osmanlı Sucuğu (Varyanta Sucuk)

Kayseriden Osmanlı Sucuğu (Varyanta Sucuk) İç Kıyması dana kaburga bölgesinden etin çekilmiş ham hali ve d..

Niğde Mavisi

NİĞDE MAVİ PEYNİRİ Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlama yapılır, özel olarak çavdar unu ve buğday unu karışımından yapılmış ekmek mağarada bekletilerek küf..

Niğde Mağara Ateşi (Obruk Kaşarı)

Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlanıp sulu haşlama makinesinde haşlanan teleme 2 kg lık yuvarlak kalıplara dökülerek 7-10 gün mekanik soğuk hava depolarında bekletil..

Niğde Obruk Tulum Peyniri

Süt pastörize edilip, mayalanıp, peynir telemesi haline getirildikten sonra tuzlanıp özel olarak diktirilen koyun veya keçi derisinin içerisine elle veya tulum basma makinesi vasıtasıyla teleme sıkıca deriye ..

Avanos Küp Peyniri - Nevşehir Çömlek Peyniri

Nevşehir’in Coğrafi işaret tescili Avanos çömleği yemeklerin pişirilmesinde, ü..

Çemensiz Pastırma

Kayseri’li ustaların maharetli ve işbilir ellerinden çıkan ve Erciyes Dağı’ndan gelen esintiyle doğal yollarla kurutulan eşsiz çemensiz pastırma. Pastırmada çemen tercih etmeyenlerin vazge&cc..

Niğde Koyun Yoğurdu

Koyun sütünün kendine has tadı ile adından söz ettiren bu lezzeti Niğde'de muhakkak denemelisiniz...

Kuru Kaymak

Kaymaklı, Nevşehir ilinde kaymak üretiminin oldukça fazla yapıldığı ve ismini buradan alan bir ilçedir. Kuru kaymak ilçede yaygın olarak hazırlanan gevrek bir bir süt ürünüdür. B..

Kalaba Krema Yoğurdu (Makina Ağzı Yoğurdu)

Avanos ilçesi, Kalaba kasabasında küçük mandıralarda ve evlerde üretilen “yüz-Kalaba yoğurdu” genelde kahvaltılık olarak tüketimi..

Pastırma

Pastırmayı ilk yapanlarının Türkler olduğunu ve Türklerin Orta Asya’dan göçü ile birlikte Anadolu ve Avrupa’da yapılmaya başlamıştır. Eski Türklerde at üzerind..

Niğde Kapadokya Mağara Peyniri

Nigde ilinin Aktaş beldesinde mağaraların doğal koşullarında 3 – 4 ay olgunlastırılarak üretilen birpeynirdir. Olgunlaştırma sırasında dış yüzeyi önce beyaz, sonra mavi, daha sonra kırmızı küfle ka..

Niğde Kütük Peyniri

Fransız rokfor peynirinden ilham alarak, Larenda Blue Cheese markası ile Avrupai tarzda üretilen peynirler, yerel imkanlar ile peynir üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu farklı lezzetlerde peynirle..