EN

Pırasa Köftesi

Pırasanın beyaz kısımları ince bir şekilde doğranır. Yaklaşık 10 dk haşlamaya bırakılır. Haşlama işleminden sonra fazla suyu sıkılır. Bütün baharat..
incele

Gölleme

Gölleme için ilk önce bazlamalar yapılır. Un, kurumaya, toz şeker ve yoğurt suyu karıştırılıp çok yumuşak bir hamur elde edil..
incele

Keskin Tava

Pirzolalar zeytinyağı, karabiber ve tuz ile karıştırılıp, buzdolabında yaklaşık 2 saat dinlendirilir. Alüminyum tepsinin tabanına kabukları soyu..
incele

Alişke Çorbası

Orta boy soğan ve önceden haşlanmış olan patates küp küp doğranır. Tencereye ayçiçek yağı eklenerek soğanlar kavrulur ve..
incele

Kesme Kadayıf

Un, süt, tuz ve ılık su ile börek hamuru kıvamında bir hamur yapılır. Kabın üstü kapatılarak bir saat dinlenmeye bırakılır. ..
incele

Tuvalak

Sıcak su ile ıslatılan esmer ve beyaz ince bulgurlar şişmesi için üstü kapatılarak 10 dakika bekletilir. Ardından çekilmiş ta..
incele

Döndürme (Dönderme)

Kuru yufkanın üzerine su serpilerek yumuşaması için 1 saat bekletilir. Ardından bohça (kare) şeklinde yufka katlanır. Katl..
incele

Tap Tap Çöreği

Bütün malzemeler karıştırılarak hamur oluşturulur ve mayalanmaya bırakılır. Bezelere ayrılan hamur el ile açılır. "Taptabı" ..
incele

Balkabağı Dolması

Balkabağı ortadan ikiye kesilir, kabukları soyulur ve içi temizlenir. Sofralık tuz ile içi ve dışı, yumuşatılarak daha kolay sarılması ..
incele

Kervan Tirit

Kervanlarla yola çıkıldığında taze ekmeğe ulaşmak her zaman mümkün değilmiş. Uzun yollarda bayatlayan ekmeklerin dahi tüketilmesi gerek..
incele

Sac arası Çörek

Un, su ve tuz karıştırılarak hamur yoğrulur. Bu hamurdan 4 adet beze çıkartılır. Bezeler oklava ile açılır. Tereyağı ve zeytiny..
incele

Çanak Peyniri

Yörede inek sütüyle yapılan çanak peynirinin en önemli özelliği hazır mayalarla değil de üreticilerin kendi mayaları (şi..
incele