EN

Kabak Çekirdeği

Nevşehir ilinin tüm ilçe, köy ve kasabalarında yetiştirilen coğrafi işaretli bir üründür. Kabak ..

Elma ve Elma Çayı

Taze elma çayı demlemek için öncelikle elmaları bol su ile güzelce yıkayın. Daha sonra yıkadığınız elmaların kabuklarını soyun. Kabukları soyulan elmanın çekirdeklerini çıkartarak inc..

Niğde Patatesi

Toprak yapısı ve iklim şartlarının patates üretimi için uygun olmasından dolayı Niğde’de uzun yıllardır patates üretimi yapılmaktadır. Niğde patates ekim alanı ve üretim miktarı..

Derinkuyu Çileği

Nevşehir Derinkuyu ilçesi, yakın bir zamanda çilek yetiştiriciliği ilgili bir deneme..

Karadut Çayı

Soğuk kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan karadut çayı ürgüp ve çevresinde sıkça tüketilen lezzetler arasında yerini almaktadır...

Emir (İmir)

Emir üzümü, sulu, beyaz bir üzüm cinsidir. Beyaz şarap üretiminde yoğun olarak tercih edilir, sofralık olarak pek tercih edilmez. Nevşehir, Kırşehir, Kayseri ve Niğde illerindeki bağlarda yetiştirilm..

Niğde Beyaz Kirazı

Ulukışla ilçesi ve çevresinde yetişen kiraz yurt içinde satılmakta ve ihraç edilmektedir...

Kiraz

Kiraz özellikle Ulukışla ilçesinde yetiştirilen ve ihraç edilen bir kirazdır.  Darboğaz kirazı olarak, Menşe adı ile Coğrafi işaretlenmiştir...

Niğde Elması

Kendine özgü tadı ve aroması olan, Niğde ili ve çevresinde yetişen bir türdür...

Dimrit Üzümü

Nevşehir'e özgü siyah renkte meyveleri iri salkım olan bir üzüm çeşididir. Sofralık ve pekmezlik olarak tüketilmektedir...

Kızıl Üzüm (Gül üzümü)

Taneleri seyrek, kendine has hoş kokusu bulunan sofralık bir çeşittir. İsmini pembeden kızıla tonlarından almıştır...

Nevşehir Dimrit Kuru Üzümü

Nevsehir Bölgesinde üretilen dimrit cinsi çekirdekli ve siyah üzümlerin kurusu Nevsehir kuru üzümü, içerdigi vitamin ve minerallerle, enerji verici ve saglıklı bir yiyecektir. B&ou..

Bahçeli Köyü Kuru Eriği

Kaya depolarda bekletildikten sonra köyde evlerin damlarına serilerek kurutulan erikler Bahçeli Köyünün aranan lezzetlerindendir. Köy, Azerbaycan, Gürcistan, Almanya ve Fransa’ya kuru er..

Ayhan Patlıcanı

Ayhan Patlıcanı, Avanos ileçesine bağlı Ayhan Köyünde yetiştirilen kendine has dokusu ve rengi bulunan bir patlıcandır. Bölgede yetiştiriciliği ata tohumlarla dededen toruna miras olarak gerçekleştirilmektedi..

Topaç Sarımsağı

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Topaç köyünde, kuru madde oranını yüksek ve aromasının yoğun olmasını sağlayan kıraç topraklarda yetişmektedir. Bölgenin önemli bir geçim k..

Mısır / Küllenmiş mısır

Küllenmiş mısır yapımında kullanılan muhacir mısırı, mübadele döneminde muhacirlerin yanlarında getirdikleri atalık tohumlar ekilerek elde edilmektedir. Mustafapaşa’da nisan ayında ekilip ağustosta hasat edil..