EN
Kapadokya Slow Food Birliği ve Türkiye Slow Food Aşçı Dayanışması iş birliğiyle...

Kapadokya Slow Food Birliği ve Türkiye Slow Food Aşçı Dayanışması iş birliğiyle...

22-23 Ağustos 2022 tarihlerinde Kapadokya Slow Food Birliği ve Türkiye Slow Food Aşçı Dayanışması iş birliğiyle gerçekleştirilen Kapadokya Üretici ve Aşçı Buluşması kapsamında, Bölgemizi ziyaret eden Slow Food yöneticileri ve şefler üreticilerimizi yerinde ziyaret ettiler.
Etkinliğin ilk gününde Kaymaklı, Derinkuyu ve Topaç (Acıgöl) ziyaret edildi. Kapadokya Bölgesinin hem Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) listesinde bulunan hem de coğrafi işaretli ürünü kuru kaymağın üretimi ziyaretçilere kadın üretici Meryem Keleş tarafından uygulamalı olarak anlatıldı. Ziyaretçiler, Kaymaklı Belediyesi ev sahipliğinde Hacer Çekiç’in hazırladığı yöresel yemekleri deneyimleme imkânı da buldular. Derinkuyu’da son yıllarda yoğun bir şekilde üretimi gerçekleştirilen kuru fasülye ve çilek tarlaları ziyaret edilirken, Derinkuyu Ziraat Odası Eski Başkanı Yavuz Şen ve Murat Avcı’dan ürünlerin özellikleri hakkında bilgi alındı. İlk gün etkinlikleri Topaç Köyü Sarımsak Soyma ve Depolama tesisine yapılan ziyaretle son erdi.
Etkinliğin ikinci gününde Ayhan Köyünde ata tohumu ile yetiştirilen ve köy ile aynı ismi taşıyan Ayhan patlıcanı tarlaları ziyaret edilerek, patlıcanın yemek reçetelerinde kullanımına dair fikir alışverişi yapıldı. Ürgüp Sofular Köyü’nde, Kapadokya’nın yerel üzümleri emir ve dimrit yer bağları ziyaret edildi ve Kapadokya bağcılığı hakkında tadım uzmanı ve yazar Murat Yankı’dan bilgi alındı.