EN
 Gastronomi Kapadokya, "Gastro Kapadokya Yemek Şenliği" etkinliği ile tanıtıldı

Gastronomi Kapadokya, "Gastro Kapadokya Yemek Şenliği" etkinliği ile tanıtıldı

"Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa)" ve "Gastro Kapadokya Yemek Şenliği" etkinleri, 16-17 Mayıs 2022 Tarihlerinde Nevşehir Valiliği himayesinde; Kapadokya Üniversitesi, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp Belediyesi, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kapadokya Alan Başkanlığı iş birliği ile düzenlendi.

Etkinlik süresince; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından dünyanın en iyi turizm köylerinden biri ilan edilen Mustafapaşa köyü tanıtıldı, halka ve turistlere bölgenin benzersiz ortamı eşliğinde Kapadokya'ya özgü lezzetleri deneyimleme fırsatı sunuldu.

Bir Başka Kapadokya (Kapadokya Lezzetleri, Mustafapaşa) etkinliği sayesinde Kapadokya'nın sahip olduğu diğer turizm varlıkları arasında geri planda kalan gastronomi zenginliğinin göz önüne çıkarılması amaçlandı. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan ve www.gastrocappadocia.com  portalında kamuoyunun beğenisine sunulan Kapadokya gastronomi envanteri misafirlere tanıtıldı, kendilerine bölge lezzetlerini deneyimleyeme imkanı sunuldu.

Etkinliğin ilk gününde, Mustafapaşa’daki Seraphim Cave Otel’de, Kapadokya Üniversitesi Aşçılık ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerinin hazırladığı bölge mutfağının yemekleri etkinlik katılımcılarına sunuldu. 

Etkinliğin ikinci gününde sabah kahvaltısı, eski Ürgüp TEKEL Şarap Fabrikası'nda, yeni KÜN Fabrika Yerleşkesi'nde bölgeye özgü ürünler ile hazırlandı. Kahvaltı, Üniversitemiz ve Nevşehir ili kadın kooperatiflerinin ortak çalışması ile yapıldı. Etkinlik ile yöresel lezzetlerin tanıtımı yapılırken, yerel işletmelerin de görünürlüğünün artırılması hedeflendi.

Gastro Kapadokya Yemek Şenliği, Nevşehir kadın kooperatiflerinin, derneklerin ve yerel üreticilerin ürünlerini tanıtarak satışını yaptığı ; eğlenceli aktivitelere, yarışmalara ve sunumlara sahne oldu.