EN

DORUKAN BOYACI

ŞEF & ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

Öğr. Gör. Dorukan BOYACI- Kapadokya Üniversitesi

06.08.1990 İzmir-Konak doğumlu olan Öğr. Gör. Dorukan Boyacı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 5 yıl boyunca Antalya, İzmir, Muğla-Bodrum gibi yerel ve uluslararası turizmin olduğu şehirlerde otel ve restoranlarda çalışarak mutfak alanında deneyim sahibi olmuştur. 2018 yılında Bodrum’da Mandarin Oriental Otelinde mutfak departmanında çalışarak turizm sektörü tecrübesini tamamlamıştır.

Akademide kariyer yapmaya karar veren Öğr. Gör. Dorukan BOYACI yüksek lisansını Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde yapmıştır. Tezini “Duyuların Lezzet Algısına ve Satın Alma Niyetine Etkisi” konusunda hazırlamıştır. 2019 yılında Kapadokya Üniversitesi Aşçılık Programında öğretim görevlisi olarak akademik hayata adım atan, Dorukan BOYACI, halen Kapadokya Üniversitesi’nde çalışmaya devam etmektedir.

Yazılan ulusal/uluslararası kitaplar:

* “Ateş-Hava-Su-Toprak Derinlemesine Pişirme Yöntem ve Teknikleri” (2021), İçigen Melih, Boyacı Dorukan, Ankara Nobel Tıp Kitabevleri, Basım sayısı:1, Sayfa Sayısı 176, ISBN:9786257146883