EN

HÜSEYİN BÖLÜK

Mutfak Şefi ve Yiyecek-İçecek Direktörü

Eylül 1977 Denizli’nin Güney ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Samsun'un Bafra ilçesinin Kolay Köyü’nde tamamladı. Turizme 1995 yılında Ankara'da üç yıldızlı bir otelde garson olarak başladı. Ankara ve Marmaris'te değişik otel ve restoranlarda dört yıl garsonluk yaptıktan sonra askerlik sonrası hep ilgi duyduğu aşçılık mesleğine geçiş yaptı. 2000 yılında İstanbul Radisson SAS Hotel’de komi olarak başladığı mutfak kariyerinde altı yıl süren çalışmalarının ardından kısım şefliği görevine kadar yükseldi. Şef Bölük, daha sonra kariyerini Bodrum Kempinski Hotel’de sürdürdü. Burada çalıştığı beş yılın son bir buçuk yılını otelin executive şefi olarak tamamladı.

Dedeman Hotels & Resorts International merkez ofisinde Kurumsal Şef olarak iki yıl görev yaptı. Bu süre zarfında arkadaşlarıyla A la Turka Gastronomi Derneği’ni kuran ve başkanlığını yapan Bölük aynı dönemde Türk Aşçı Milli Takım kaptanlığı görevine getirildi. İki yıllık görev süresi boyunca Almanya'daki aşçılık olimpiyatları dâhil pek çok ülkedeki uluslararası yarışmalarda toplamda 1 altın, 8 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak ülkesini başarıyla temsil etti. Alman menşeli bir İsviçre zinciri olan Hapimag Resort Seagarden Hotel Bodrum’da 4 yıl Executive chef olarak çalıştı. Bu süre zarfında her şey dâhil sistemine ve bilinçsiz tüketime tepki olarak başlattığı ‘’Her yemeğin bir hikâyesi vardır ve misafirler bu hikâyenin bir parçası yapılmalıdır ‘’diye tanımladığı rekrative gastronomik bir akım olan “Yaşayan Mutfak” akımını başlattı ve marka patentini aldı. Aynı isimle Türkçe ve İngilizce siteler hazırlatan şef Bölük Youtube başta olmak üzere tüm sosyal medya kanallarında kendi kurduğu ve misafirleri mutfağın bir parçası yapmayı amaçlayan “Yaşayan Mutfak” akımını dünyaya tanıtmaya çalışmaktadır. Şefle Bir Gün, Şefler Yarışıyor, Misafirler Yarışıyor, Canlı Yayın, Master Class, Chef’s Table, Boya ve Test Et, Eğlenceli Gastronomi Günü, Meze Festivali, Bahçede Kahvaltı, Fashion in Kitchen belli başlı “Yaşayan Mutfak” aktiviteleri arasındadır.

Dört yıllık Hapimag deneyiminden sonra Hilton Türkbükü Bodrum Hotel’de bir yıl executive şeflik yapan Bölük Aralık 2017 sonundan Mayıs 2019’a kadar Kazakistan’daki Rixos Khadisha Shymkent Hoteli’nde kariyerine executive chef olarak devam etti. Sonrasında hem proje hem de yatırımcının felsefesi anlamında kendisini son derece heyecanlandıran AJWA Cappadocia’da yiyecek içecek direktörlüğü görevi için Kazakistan’dan ayrılıp yurda döndü. Mayıs 2019’dan bu yana şirketin restoran markası olan Zeferan ile kendi markası olan Yaşayan Mutfağın güçlerini birleştirip, Azerbaycan ve Türk Gastronomi kültürünün sesini dünyaya duyurmak, unutulmuş lezzetleri ve kültürel değerleri tekrar gün yüzüne çıkarmak için kendisi gibi bu davaya inanmış güçlü bir yiyecek içecek ekibiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Turizmde Bu Sabah, Turizm Ajansı ve Bodrum Kent Rehberi gibi çevrimiçi internet gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Şef Bölük aynı zamanda bir kültür ve sanat sitesi olan antoloji.com da şiirleri yayınlanan usta bir şairdir. Anadolu Üniversitesi Aşçılık bölümü mezunu olan ve iyi derecede İngilizce bilen Bölük evli ve üç çocuk babasıdır.